sobota, 13 lutego 2016

Jedna kamienica - wiele historii

Nie wyróżnia się niczym - zniszczona, brudna fasada czynszówki jakich wiele na Górnym Mokotowie. Mijałem ją codziennie, ostatnio zdecydowałem się przekroczyć jej bramę.
Okazało się, że ma wiele do opowiedzenia.Na blogu prezentuję uchwycone w obiektywie momenty. Nie sposób jednak skupić się na samym obrazie w miejscu, które oprócz opowiadania wielu tak różnych historii samo jest historyczne.

Zdjęcia przedstawiają dwa obiekty. Pierwszym z nich jest kamienica rejenta Karola Jasińskiego. Powstała ok. 1913r. i pośród okolicznych czynszowych budynków wyróżniała się secesyjną dekoracją i potężnym wykuszem. W 1937 roku została przebudowana, ale na miejscu pozostawiono utrzymane w stylu eklektycznym balustrady balkonów, poręcze na klatce i okucia bramy.

Zdjęcie wykonane jeszcze przed przebudową.
Źródło: Archiwum Państwowe w Warszawie; Referat Gabarytów

Drugi z uchwyconych na zdjęciach obiektów to niewielka oficyna, powstała ok. 1900 roku jako willa "Jadwisin". Od 1916 roku funkcjonował w niej szpital i schronisko dla małych dzieci. W okresie międzywojennym stanowiła własnośc wdowy po rosyjskim generale. Po 1945 roku, aż do końca lat 80. była przytuliskiem ogniska młodzieżowego "Watra". Od lat 90. popada w ruinę.

Oba budynki znajdują się przy ulicy Puławskiej 33.


Źródło: Warszawa wielkomiejska. Plac Unii Lubelskiej i okolice (2013), EKBIN Studio PR, Warszawa 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz